Polerowanie auta pod domem - zrób to dobrze

0
Polerowanie auta pod domem - zrób to dobrze

Chcesz, by Twoje auto nabrało znów dawnego blasku? Domowe środki czystości uszkodzić mogą powłokę, dlatego myśląc o polerowaniu warto zainwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe,  bo tylko one zapewnią maksymalną ochronę lakieru. Pod żadnym pozorem nie wolno używać środków stosowanych w domu - mleczka czyszczące, zmywaki kuchenne, szampony do włosów i płyny do zmywania naczyń mogą wejść w reakcję chemiczną i trwale uszkodzić powłokę lakieru, a nawet przyspieszyć proces korozji.

Jakie kosmetyki samochodowe wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków samochodowych. Przy pielęgnacji auta warto postawić na te najlepsze. Wysokiej jakości, profesjonalne środki lakiernicze renomowanych producentów, takich jak 3M czy Sonax, lub mniej znanych, a równie dobrych, takich jak RK, zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania i sprawią, że powłoka lakieru lśnić będzie jak lustro.

Produkty oferowane przez tych producentów można znaleźć w naszym sklepie lakierniczym LakMarket.

Jak przygotować auto do polerowania?

Polerowanie to nie wszystko, aby uzyskać pożądany efekt należy najpierw dobrze przygotować auto do tego procesu. Od czego zacząć?

  1. Umyj auto wodą! Do tego celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej, choć zwykły wąż ogrodowy też zda egzamin. Pamiętaj o kołach i nadkolach. Ważne jest, by do mycia poszczególnych części auta używać osobnych ręczników, gąbek i szmatek - drobinki piasku i brudu przy kolejnym użyciu mogą zarysować powłokę lakieru.
  2. Usuń zanieczyszczenia do mycia używając profesjonalnych środków myjniowych - szamponów i delikatnych ściereczek. Za pomocą specjalistycznej glinki lakierniczej pozbędziesz się trudno zmywalnych zabrudzeń, takich jak żywica czy smoła, a także oczyścisz karoserię po myciu.
  3. Dokładnie osusz powłokę za pomocą ręcznika z mikrofibry. To etap, który zapobiega tworzeniu się zacieków i smug. 
  4. Zabezpiecz elementy samochodu przed zabrudzeniem pastą polerską. Za pomocą taśmy oklej reflektory i plastikowe oraz chromowane części samochodu.

Dokładne oczyszczenie lakieru jest niezwykle istotne, etapu mycia samochodu nie można pominąć. Brud i inne zanieczyszczenia w procesie polerowania mogą narobić wielu szkód i sprawić, że zamiast pięknie błyszczącej karoserii uzyskamy efekt trwale uszkodzonej powłoki lakieru.

Polerowanie powłoki - czas start!

Sam proces może przebiegać dwojako - ręcznie, lub przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak polerka elektryczna. W obu przypadkach potrzebować będziemy materiałów polerskich:

  • pasty do korekty lakieru,
  • pasty do polerowania i nabłyszczania,
  • gąbki polerskiej (padów),
  • miękkiej, czystej szmatki.

Pasta do polerowania na sucho lub na mokro nakładana powinna być kolistym ruchem przy użyciu czystej gąbki - do każdej pasty używaj innego pada. Wystarczy niewielka ilość profesjonalnego środka. Pamiętaj, żeby nie robić tego w słońcu! Rozgrzana powłoka lakieru sprawi, że pasta polerska zasychać będzie zbyt szybko, a karoseria zamiast błyszczeć będzie uszkodzona. Polerowanie powłoki należy przeprowadzać na mniejszych obszarach - pozwoli to na kontrolę efektów.

Uszkodzony lakier? Nic nie szkodzi!

Jeśli lakier jest uszkodzony i wymaga korekty, niezbędne będzie użycie profesjonalnej polerki. Do okazjonalnego użytku wystarczy tańsza maszyna rotacyjna. Musimy pamiętać jednak by  mechaniczne polerowanie przebiegało wyjątkowo ostrożnie, tak by nie przypalić lakieru. Korzystaj ze specjalistycznych środków polerskich! Renomowani producenci oferują różne rodzaje past, dzięki czemu z łatwością dobierzesz optymalny dla swoich prac zestaw. Działaj delikatnie, sprawdzając co jakiś czas temperaturę lakieru - jeśli jest zbyt ciepły, zmniejsz obroty maszyny.

Po zakończeniu polerowania, zarówno ręcznego, jak i mechanicznego, należy przetrzeć wilgotną szmatką fragment, nad którym pracowaliśmy by usunąć resztki pasty. Ważne jest to, by zrobić to od razu - pozostawiona wyschnie i będzie trudniejsza to doczyszczenia.

Za pomocą specjalistycznej maszyny polerskiej usunąć można m.in.:

  • utlenienie lakieru, czyli inaczej zmatowienie, które widoczne jest szczególnie na samochodach eksploatowanych na słońcu;
  • koliste rysy powstałe podczas nieumiejętnego mycia lub polerowania karoserii;
  • wżery po ptasich odchodach;
  • hologramy;
  • niektóre rysy.

Mycie i woskowanie

To jeszcze nie koniec! Wypolerowane auto powinniśmy dokładnie oczyścić z pasty za pomocą specjalnego szamponu lub płynu oraz bardzo miękkiej gąbki a następnie dokładnie osuszyć. Kolejny etap to zabezpieczenie woskiem. Należy go nakładać od górnych do dolnych elementów karoserii. Wosk zastyga bardzo szybko, dlatego ważne jest by proces odbywał się w odpowiednich warunkach - temperatura otoczenia nie może przekraczać 25℃.

Gotowe!

Polerowanie to proces wieloetapowy i dość czasochłonny. Każdy właściciel czterech kółek jednak z pewnością doceni efekt końcowy - lśniący samochód przykuwa wzrok i pięknie prezentuje się na drodze. Pamiętaj, by używać do tego profesjonalnych narzędzi i materiałów polerskich, które oferują specjalistyczne sklepy z akcesoriami lakierniczymi.

Sklep lakierniczy LakMarket oferuje produkty najwyższej jakości od znanych producentów. Sprawdź!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl